single-image

For You!

V říjnu 2013 vydává skupina Rajnošek B.and své debutové album s jednoduchým a výstižným názvem – For You. Jde o studiový záznam koncertně po mnoho let prověřovaného autorského repertoáru. Nahrávka představuje žánrově různorodé skladby – od vyhraněně jazzových kompozic (All My Girls) až po přímočařejší a velmi chytlavé groovy (Jungle Funk). Album se vyznačuje samozřejmou jazzovou lehkostí, hravostí a zároveň velkou vzájemnou soudržností. Jazz je zde použit jako prostředek, nikoli cíl. Pro muzikanty tak na desce vznikla příležitost dobře si zahrát a podělit se s posluchači o svou radost z hudby. Skupinu Rajnošek B.and tvoří pětice skvělých jazzových muzikantů, kteří mají své pevné místo nejen na pražské jazzové scéně. Bytelná rytmická sekce sestává z oblíbeného basisty (a zde netradičně také baskytaristy) Petra Dvorského a neotřele invenčního bubeníka Otty Hejnice. Na elektrickou i akustickou kytaru uslyšíte vždy spolehlivého Jaroslava Friedla, klávesy se svým typickým drivem používá i zneužívá Vítek Pospíšil. Kapelník a hráč na dechové nástroje Bharata Rajnošek je zároveň výhradním autorem všech skladeb. Na albu For You ho můžeme slyšet na sopránový, altový, tenorový a barytonový saxofon, trubku, křídlovku a flétnu.

Recenze alba For You!

Málokterý název hudebního alba mi připadá tak trefný jako u toho, které se svojí kapelou Rajnošek B.and nahrál a vydal BHARATA RAJNOŠEK. Název FOR YOU totiž přesně vystihuje pocity, které při poslechu všech devíti Rajnoškových skladeb mám – že jsou přesně šity na míru mému hudebnímu vkusu. Je to mimo jiné tím, že tu dominují krásné tóny saxofonu, a to ne jednoho, ale čtyř jeho verzí – od sopránu až po baryton. Bharata tu ovšem hraje nejen na tento nástroj, s nímž začínal, ale také na flétnu, trubku a křídlovku. K těm se dostával během své hudební kariéry postupně, ale dosáhl takové úrovně, že v Bigbandu Českého rozhlasu řízeném Václavem Kozlem hrál v trumpetové sekci společně s Václavem Týfou, Pavlem Husičkou a dalšími vynikajícími hráči.

I když toho na albu díky své všestrannosti zastane Bharata Rajnošek hodně, neobejde se pochopitelně bez kvalitních spoluhráčů. Těmi jsou klávesista Vít Pospíšil, basista Petr Dvorský, kytarista Jaroslav Friedl a bubeník Otto Hejnic. Album prostupuje několik hudebních témat různě zpracovávaných jednotlivými nástroji, jejichž spolupráce je v na sebe navazujících sólech skutečně lahůdková. To oceníme hned v úvodní skladbě April, kde kytara a přesná hra bicích vytváří společně se saxofonem úžasnou hudební plochu. Ze způsobu hry na saxofony posluchač vycítí, že Rajnoškův vztah k tomuto nástroji lze nazvat láskyplným, což lze dobře dokumentovat na nejdelší skladbě alba For You, něžné All My Girls, ale i na dalších. Stejně tak dobře si rozumí Petr Dvorský se svým kontrabasem, což vynikne například při sólu ve skladbě Barefooted, obdobně jako Vít Pospíšil s klávesovými nástroji, prezentující se mimo jiné sóly v Happy Illusion nebo závěrečné Liberty.

To je jen pár postřehů z poslechu alba, je těžké vytrhávat jednotlivosti z naprosto kompaktního celku vytvořeného s velkou skladatelskou invencí a obrovskou instrumentální dokonalostí všech zúčastněných. Album je umístěno v bílém obalu s kresbou Evy Holické, na níž je zachycen mnoharuký Bharata se svými hudebními nástroji.

Ivan Kott

BHARATA RAJNOŠEK, znamenitý jazzový dechař, vydal se svým souborem RAJNOŠEK B.AND debutové album! Zove se „For You“ a vyšlo na malém labelu Michala Pajdiaka (producent, který má na svědomí mimo jiné první nu-jazzový projekt u nás – Alvik!) Little m records. Hráč na různé druhy saxofonů, klarinetů, fléten a také trumpetista napsal všech devět skladeb a při celkové stopáži téměř 48 minut vyznívá jeho melodický jazz, vlastně se hodně blíží tzv. smooth-jazzu, velmi svěže, nenuceně a hlavně: nápaditě, neotřele, takže nehrozí nuda, tak častá v tomto jazzovém ranku (především pro posluchače, zvyklého na divoký straight-ahead jazz). Může za to Rajnoškovo mnohdy až free-jazzové nasazení při hře a tónové zabarvení. V této souvislosti mne napadá jistá podobnost např.s legendárním Albertem Aylerem, zvláště jeho albem „New Grass“ (odmyslíme-li si samozřejmě vokály, jež na Rajnoškově albu chybí). Mám tím na mysli onu líbivost, která je však sycena emocemi hráče, který myslí free-jazzově a v těch snadno poslouchatelných skladbách to je cítit a vy máte pocit, že jsou „o něčem“, že se snaží něco vyjádřit, nejen vás pobavit a zpříjemnit vám čas, věnovaný poslechu. A tudíž ve vás ještě rezonuje i poté, co vypnete přehrávač. A možná to uděláte jako já: pustíte si desku znovu…Protože to je zatím nejlepší smooth-jazzová deska u nás!

Rajnošek, jenž tady střídavě hraje na alt, tenor, baryton a soprán saxofony, trubku, křídlovku a příčnou flétnu, se navíc obklopil vynikajícími muzikanty mladé a střední jazzové generace. Petr Dvorský tentokrát střídá kontrabas s baskytarou, u kláves je nadějný Vít Pospíšil, s akustickou a elektrickou kytarou Jaroslav Friedl a za bicí soupravou Otto Hejnic. Album „For You“ natáčeli ve studiu Svárov u Lukáše Martínka, a to letos v létě, proto je zvuk asi tak pohodový a opravdu prosluněný. Obal se mi moc líbí také – je dílem Evy Holické, jinak vystudované a činné jazzové muzikantky.
První dva tracky ještě nejsou tak úplně to pravé ořechové, Rajnošek si pořádně zasóluje až v závěru druhé skladby, „Summertime With You“, a to na křídlovku. Od třetí skladby, titulní (a také nejdelší – 6:50) „For You“, začíná ta pravá jazzová jízda! Tady si vystřihnou sólo všichni zúčastnění. Další kompozice, „All My Girls“, je nádherná akustická balada s Rajnoškovým tenorem a kvintet ji hraje prostě naplno a je v tom život a tak nějak všechno! Rytmika jí navíc okysličuje dynamičností, až eruptivností, u balad v takové míře neslýchanou. Následující balada „Happy Illusion“ vyznívá obdobně, tady navíc celý kvintet baladickou formu vygradují až k straight-ahead vrcholu, aby se opět vrátil k akusticky jazzovému pohlazení. V „Song 50“ fouká Rajnošek velmi lyricky a zároveň emotivně sopránku, rytmika je zde opět hutná a kytarista se navíc zaskví svým nejlepším sólem. Následuje latina „Barefooted“, která to všechno provoní a protančí, s excelentní flétnou (Rajnošek je zřejmě náš nejlepší jazzový flétnista!), aby vás převálcovala pecka „Jungle Funk“ s pořádným varhanním kořením a hvězdně znějícím barytonem. Závěrečná skladba „Liberty“ je zase akustická, s nepřekonatelným sólem trubky s dusítkem a posléze v duu s lahodnou sopránkou. Závěr jak se sluší a patří na nápaditého jazzového tvůrce!

Opakuji: Nejlepší smooth-jazzová deska, vzešlá z našich luhů a hájů, jakou jsem doposud slyšel!

Jan Hocek

Spolupracoval jsem na:

Interpret / Skupina Název CD Rok
Laďa Kerndl That Face 2014
Iamme Candlewick I Am You 2013
Jablkoň Sentimentální Němec 2013
Eggnoise 4. 2013
Rajnošek B.and For You 2013
Jan Lstibůrek Blázinec 2012
Randy Brecker, Bobby Shew & Jan Hasenöhrl – trumpets
Czech National Symphony Orchestra
& St. Blaise’s Bigband
conducted by Vince Mendoza
Trumpet summit Prague (DVD) 2012
The Swings Sen bez konce 2012
Alvik Your Name Here 2012
Pavol Hammel Nočná Galéria 2011
Dara Rolins Stereo 2011
Karel Gott Sentiment 2011
Švihadlo Času je málo 2011
Helena vedralová a Jiří Vedral Valašské čarování (DVD) 2010
Jan Roušar Točí se to dokola 2010
Václav Kozel & All Stars Big Band Já Vám dám jazz 2010
Martina Trchová Takhle ve mně vyjou vlci 2010
Dubonet Fly Away 2009
Bluesberry Blues je třeba 2008
Alvik Forms Apart 2008
Jana Šteflíčková Jablečno 2007
Alvik Cold June 2007
Petr Nikl a Lakomé Barky Přesletec 2006
Felix Slováček Rtv Big Band Praha Swingtime W.A.Mozart 2006
Felix Slováček Big Band Christmas dream 2005
Felix Slováček Big Band American dream 2005
Pavel Richter The Fourth Wish (Štvrté želanie) 2005
Jiří Vedral Bueno 2005
Švihadlo Oči otevřený 2005
Horská karavana Song z dračího člunu 2004
Jan Hasenöhrl La Parada 2004
Pavel Richter Dead Line 2004
Švihadlo Reggae mini deska 2004
Vesna V. Caceres 5 Elementos 2004
Michal Kořán Poslední věci anděla 2003
Richter/Rajnošek/Kořán Au Pair – L‘ Oper 2003
Pavel Richter Richtig Music 2003
Různí interpreti Salute Zappa 2003
Švihadlo Pozpátku 2003
Švihadlo Sám si to nevychutnám 2002
OOZ Mečení jehňátek 2000
Ester Der Jiddische Samowar 2000
Wooden Toys Wooden Toys 1999
Ester Shalom, chaverim 1998
Walk Choc Ice Walk Choc Ice 1998
Richter band …to co lidi sytí. 1998
Martin Tankwey a Babalet Zítra Bude Slunýčko 1997
Ian Wood Pražské snění 1997
Švihadlo Slunce 1997
Sajkedelik Šraml Band Ruské verze 1995
Sajkedelik Šraml Band Indiánské písně 1994
Walk Choc Ice Keep Smiling 1994
Babalet Kytkový Reggae 1994
Švihadlo Reggae vol 1 1994
Sajkedelik Šraml Band Město králů 1993